Rezydencja rezydencji nierówna. Te najdroższe przypominają raczej enklawę wewnątrz państwa, na terenie której gospodarze mają dostęp do wszystkiego, czego potrzebują. W najwspanialszych rezydencjach na świecie znajdują się nie tylko warunki do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, prywatne sale kinowe, królewskie sypialnie, baseny i imponujące tarasy, ale często również prywatne pasieki, herbaciarnie, stajnie czy salony piękności. Ile kosztują najdroższe rezydencje świata i co się w nich znajduje?

Luksusowe posiadłości warte miliony

Jedną z najdroższych rezydencji na świecie jest Hearst Mansion w Beverly Hills, kosztująca mniej więcej 165 milionów dolarów. O jej cenie decyduje nie tylko przepych, ale również położenie i niesamowita historia. Kompleks składający się z kilku rezydencji leży w najbardziej luksusowej części kolebki amerykańskiej kinematografii, a ponadto to właśnie na jego terenie kręcono kultowy film “Ojciec chrzestny” z Marlonem Brando i Alem Pacino. Z kolei znajdujący się nieopodal Londynu Park Place to niesamowita rezydencja, która należała kiedyś do księcia Walii, Fryderyka. Dziś stanowi własność jednego z rosyjskich miliarderów i wycenia się ją na 218 milionów dolarów, a budowla otoczona jest stajniami i malowniczymi parkami, w których stoją zabytkowe rzeźby. Równie wielkie wrażenie robi angielska rezydencja Updown Court za 139 milionów dolarów, gdzie znajduje się marmurowy podjazd mieszczący osiem limuzyn jednocześnie, a także sala do gry w squasha i korty tenisowe.

Najdroższy dom na świecie

Zdecydowanym numerem jeden w rankingu na najdroższe rezydencje świata, jest Swiss Gold House, czyli posiadłość wyceniana na 12 miliardów dolarów. Wystarczy powiedzieć, że podczas przebudowy posiadłość ozdobiono platyną i złotem o łącznej wadze dwustu ton, a jej posadzki są wykonane z meteorytów i kości dinozaurów. Obiekt znajduje się w niesprecyzowanym miejscu w Alpach szwajcarskich i stanowi niezwykły luksus nawet dla tych, którzy przywykli do wygód i niesamowitego przepychu na co dzień.