Fotografia już dawno przestała być zajęciem w którym chodzi o to aby uwiecznić ludzi, ich życie, nastroje itp. Teraz fotografujemy wszystko – zwierzęta, krajobrazy, jedzenie, naszą pracę. Dosłownie wszystko. Fotografia stała się zawodem, gdzie możesz robić świetne zdjęcia i być cenionym zawodowcem ale równie dobrze możesz być fotografem amatorem i dorabiać sobie do pensji.
Zawód ten ma wiele specjalności: fotograf weselny, fotograf produktowy, fotograf reklamowy lub jako dział wiodący wybrać fotografia biznesowa. O ile fotograf weselny jest każdemu znany i każdy wie czym się zajmuje, to fotograf reklamowy już może nie być takie jasne.

 

Zajmuje się on tylko i wyłącznie reklamą – specjalizuje się w takim ujęciu przedmiotu lub osoby aby uwydatnić zalety reklamowanego przedmiotu. Fotograf produktowy natomiast cechuje się takimi zdjęciami, które nadają się do pokazania np. w katalogach czy broszurach. A więc przedstawia daną rzecz w odpowiednim świetle, tle lub ułożeniu tak, aby sprawiał wrażenie najatrakcyjniejszego. Warszawa z kolei jest kolebką fotografów biznesowych czyli takich, którzy zrobią Ci takie zdjęcie na którym Twoja firma sprawi wrażenie większej i lepszej niż jest w rzeczywistości.
Każdy z wymienionych zawodowców specjalizuje się w czymś innym ale każdy jest fotografem. Można robić wszystkie te specjalności naraz lub wybrać jedną i skupić się tylko na tej jednej opcji. Wszakże nie bez powodu mówi się, że jak coś jest od wszystkiego, to jest do niczego prawda?