Watykan to z pierwszym skojarzeniem Stolica Apostolska, siedziba papieża – najważniejszej osoby w Kościele Katolickim – ale to również enklawa, której nie pomija się, będąc w Rzymie. Jakie Watykan atrakcje w sobie skrywa, które warto zobaczyć, będąc na miejscu? Lista jest dość spora, a większość ma znaczenie sakralne.

Mały kraj, wiele zabytków

Watykan to enklawa – państwo ze wszystkich stron otoczone przez inny kraj, w tym przypadku są to Włochy. Poza tym jest to jeden z najmniejszych krajów na świecie pod względem powierzchni oraz stałych mieszkańców, mimo to ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla katolików, ale i miłośników sztuki sakralnej.

Wejście na teren Watykanu nie wymaga przejścia kontroli granicznej – wystarczy spacerować po Rzymie, by dość szybko znaleźć się na terenie enklawy. Niech będzie to dobrze wykorzystany czas.

Plac świętego Piotra i Bazylika

Plac ma kształt prostokątnego owalu i stanowi łącznik między Bazyliką świętego Piotra i Via della Concilazione. Zaprojektowany w XVII wieku, od strony zachodniej otwiera się na fasadę Bazyliki. To właśnie tutaj gromadzą się katolicy i turyści chcący wziąć udział w coniedzielnej modlitwie Anioł Pański z udziałem papieża.

Bazylika świętego Piotra, która znana jest obecnie i która stoi dumnie na Wzgórzu Watykańskim, stanęła na miejscu wczesnochrześcijańskiej świątyni. Poza miejscem sakralnym jest to muzeum sztuki – ozdabiają ją dzieła mistrzów jak Gianlorenzo Bernini, Antonio Canova czy wielki Michał Anioł. To również miejsce spoczynku papieży, w tym Jana Pawła II.

Ogrody Watykańskie

Liczący powierzchnię 23 hektarów zespół ogrodowy w Watykanie przyciąga do siebie turystów licznymi gatunkami roślin. Znaleźć tu można drzewa, krzewy i rośliny zielne, które pochodzą z różnych kontynentów. Tereny roślinne przecinają się z wieloma fontannami. To idealne miejsce na spokojny spacer i nacieszenie się naturą.

Muzea Watykańskie

To miejsce jest gratką dla każdego miłośnika sztuki – gromadzi w sobie eksponaty zgromadzone przez papieży. Do nich zalicza się również wielkie dzieło Michała Anioła, jakim są freski w Kaplicy Sykstyńskiej. Wstęp do tego zespołu muzealnego jest płatny.